ЗАМОВИТИ ЕКСКУРСІЮ
Київська обл. м.Вишгород, вул. Шкільна 58.   головна   /  ГАЛЕРЕЯ   /  Життя українського Полісся: побут селян і міщан ХІХ – початку ХХ ст. (19.09.2017) /

Життя українського Полісся: побут селян і міщан ХІХ – початку ХХ ст. (19.09.2017)


19 вересня 2017 року на базі Вишгородського історико-культурного заповідника відбулося відкриття виставки «Життя українського Полісся: побут селян і міщан ХІХ – початку ХХ ст.». Виставка присвячена 23-ій річниці відкриття Вишгородського історико-культурного заповідника (згідно з Указом Президента України за № 379/94 від 6 липня 1994 р. і Постановою Кабінету міністрів України за № 642 від 19 вересня того ж року було створено Державний Вишгородський історико-культурний заповідник у м. Вишгород, Київської обл.) та триватиме до січня 2018 р. у Музеї давньоруського гончарства, за адресою: м. Вишгород, вул. Межигірського Спасу, 11.

Зокрема, охочі зможуть побачити ткацький верстат кін. ХІХ ст.- поч. ХХ ст., прядки кін. ХІХ ст. – поч. ХХ ст. (предмет народного побуту, знаряддя праці, на якому пряли нитки), плетені скриньки, кошики, рублі, качалки кін. ХІХ ст. – поч. ХХ ст. (старовинний прилад для прасування білизни), праски чавунні, залізні кін. ХІХ ст. – поч .ХХ ст., но́чви – довгаста посудина (здавна виготовлялась із дерева, пізніше — з металу з розширеними доверху стінками, призначена для домашнього вжитку: прання білизни, купання і т. ін.), предмети для ведення сільського господарства —серпи, коси, лопата, цвяхів, підков, вила, гаків, обручі, скрині кін. ХІХ ст. – поч. ХХ ст., глиняний посуд: миски, тарілки, баньки, горщики, глечики та інше. , домоткані рушники, жіночі вишивані сорочки та багато ін.

Також до своєї 23-ї річниці Вишгородський історико-культурний заповідник започатковує Міжнародний українсько-польський проект «2018 – Рік пам’яті Теодосія Мовчанівського». Більше ніж 80 років Вишгородський історико-культурний заповідник веде своє літочислення і завдячує його засновнику, співробітнику Всеукраїнського археологічного комітету та Інституту історії матеріальної культури Академії наук України – Теодосію (Тадею) Мовчанівському. Саме за його ініціативи у вересні 1935 року вийшла постанова «Про оголошення історико-культурного заповідника на території с. Вишгород Київської приміської смуги». Зокрема, у Постанові 1935 р. було записано: «Територію давнього Вишгорода разом з усім комплеком матеріальних пам’яток, які збереглися (вали, рви, фундаменти і руїни давніх будов селища) в с. Вишгород Київської приміської смуги – оголосити як історико-культурний заповідник…; заборонити на території заповідника всякі форми порушення грунту (забудова, риття канав тощо), за винятком сільсько-господарської оранки під засів та городи». Пройшло багато часу, коли 3 листопада 1982 р. у Вишгороді було створено краєзнавчий музей, який на сьогодні став складовою частиною заповідника.
Розпочаті Теодосієм Мовчанівським археологічні дослідження у Вишгороді тривають протягом двох років – з 17 липня 1934 р. по 29 липня 1936 р. У лютому 1938 р. Т. Мовчанівського було заарештовано органами НКВД УРСР, а через три місяці розстріляно як «ворога народу» у Лук’янівській в’язниці та поховано у Биківнянському лісі.
З 1969 р. Вишгородська колекція з розкопок 1934 – 1937 рр. в кількості 4500 одиниць збереження знаходиться і експонується у відділі «Київська Русь» Національного музею історії України. Досліджене Т. Мовчанівським Вишгородське городище стало одним із важливих джерелознавчих об’єктів Русі-України.