Київська обл. м.Вишгород, вул. Шкільна 58.   
ЗАМОВИТИ ЕКСКУРСІЮ

головна   /   ПРО ВІКЗ   /  

• ЗМІ про ВІКЗ
• Історичний музей (Будинок Клюкви)
• Музей давньоруського гончарства
• Заповідна територія
• Про нас
• Адміністрація
• Наші співробітники
• Історія ВІКЗ

Заповідна територія



Городище літописного міста Вишгорода IX–ХIII ст.

Територія городища літописного Вишгорода відрізняється високою насиченістю об’єктів археологічної спадщини з добрим станом збереження.
У північній частині городища знаходиться дитинець, оточений валами, з залишками давньоруського храму, а в межах окільного граду і посаду міститься археологічний культурний шар із залишками гончарних горнів, металургійних майстерень, житлових та господарчих приміщень та інших археологічних об’єктів.
На території городища розташовані залишки оборонних споруд IХ–ХIII ст.: дерево земляних укріплень — валів та ровів двох ліній оборони посаду. Вірогідно, вони існували вздовж струмка з південного боку городища. На сьогодні ця територія повністю перепланована.
Центральне місце серед об’єктів археологічної спадщини городища посідають підмурки та залишки стіни мурованого Борисоглібського храму 1074–1112 р, який свого часу був висотною домінантою дитинця. Його фрагменти ретельно досліджувались у XIX ст. та у 30-ті й 50-ті pоки минулого століття.
Слід відзначити також садибу церкви Святих Бориса та Гліба. Зі східного боку храму можна віднайти залишки мурованого колодязя ХI–ХII ст. Над колодязем сьогодні встановлено альтанку зі стилізованим хрестом.
Перелік об’єктів археологічної спадщини доповнюють музеєфіковані залишки гончарного горну в садибі Музею давньоруського гончарства по вул. Межигірського Спаса, 11, та християнські некрополі ХI–ХIII, XVII та XVIII ст. на території давньоруського городища (ділянка по вул. Калнишевського, вул. Межигірського Спаса).
У 2010 році до Державного реєстру нерухомих пам’яток України внесено територію Історичного ландшафту давньоруського м.Вишгорода (охор. № 5899-Ко, Наказ Міністерства культури України від 21.12.2010 за № 1266/0/16-10). Досить різноманітне й добре збережене історичне середовище займає міську гору. Крім дитинця Вишгородського городища, воно включає забудову дуже давніх і тісно пов’язаних з ним вулиць Калнишевського і Межигірського Спаса, а також берегові схили з пасмом зелених територій. Історичний ареал Вишгорода сприймається як цілісне містобудівне ландшафтне утворення. Цей краєвид знаної історичної і художньої цінності потребує дбайливого збереження, оскільки може бути порушений навіть незначним втручанням.