Київська обл. м.Вишгород, вул. Шкільна 58.   
ЗАМОВИТИ ЕКСКУРСІЮ



головна   /  ГАЛЕРЕЯ   /  Князі та гончарі: нові дослідження посаду давньоруського Вишгорода (14.06.2017) /

Князі та гончарі: нові дослідження посаду давньоруського Вишгорода (14.06.2017)


14 червня у Національному музеї історії України відбулося відкриття виставки «Князі та гончарі: нові дослідження посаду давньоруського Вишгорода», організованої Національний Музей Історії України - НМІУ, Вишгородським історико-культурним заповідником та Інститут археології НАН України - Institute of Archaeology of the NASU. На ній представлено близько 150 оригінальних експонатів, знахідок 2013-2016 років, зроблених Вишгородською археологічною експедицією Інституту археології на чолі зі Всеволодом Івакіним і Дмитром Бібіковим.

Всеволод Іваків пояснив, що назва виставки «Князі та гончарі» вибрана не випадково: «Багато людей знають Вишгород як резиденцію київських князів. Проте далеко не всі знають про гончарний ремісничий посад Вишгорода, який є унікальним центром гончарного виробництва для Східної Європи. Ми хотіли цією виставкою не просто популяризувати археологію, а привернути увагу до невідомих загалу ідей про функціонування Вишгорода».

Дмитро Бібіков, який проводив розкопки, на відкритті виставки провів ексклюзивну екскурсію. Він розповів, що розкопки останніх років були зосереджені на території гончарного посаду в урочищі «Гончарі», який займав територію на південь і південний захід від Вишгородського городища між річкою Монашка та колишньою протокою Дніпра Коноплянкою. За останніми підрахунками, гончарний посад займав площу близько 19 га, що вдвічі перевищувало території решти міста.

Середньовічний Вишгород був найбільшим гончарним центром у Східній Європі. Під час розкопок у 2013-2016 роках знайдені князівські печатки і клейма у вигляді герба Рюриковичів на денцях посуду, які вказали на безпосередній зв'язок вишгородських гончарів із київським княжим двором. Серед найцікавіших експонатів - германська монета імператора Оттона ІІІ та Адельгейди, що використовувалася місцевими жителями як підвіска, скандинавська фібула (застібка для одягу) та деталі поясного набору (накладки, пряжки) поволзького, балканського та, ймовірно, угорського походження. Всі ці предмети демонструють нам те, на якому високому рівні знаходились торговельні зв’язки давнього Вишгорода з різноманітними культурними центрами середньовічної Європи.

Директор Вишгородського історико-культурного заповідника Влада Литовченко повідомила, що у 2017 році будуть продовжуватися розкопки на території гончарного посаду Вишгорода. Вона згадала, що відомий археолог Теодосій Мовчанівський під час перших розкопок у посаді у1934-1937 роках відкрив Вишгород як гончарний центр середньовічної доби не лише України, а й усього світу. Влада Литовченко запросила всіх бажаючих відвідати Вишгородський історико-культурний заповідник, де будуть представлені найсвіжіші археологічні знахідки.

«Дуже добре, що розкопані у Вишгороді речі залишилося у Вишгородському історико-культурному заповіднику. Та далеко не кожен відвідувач може потрапити до Вишгорода і подивитися на ці речі. Сьогоднішня виставка є вдалим доповненням стаціонарної експозиції Історичного музею. Вона дає змогу киянам та гостям столиці подивитися на останні досягнення українських археологів», – сказала завідувач відділу НМІУ Марина Стрельник, яка разом із колективом Вишгородського історико-кульутрного заповідника готувала виставку.

Генеральний директор НМІУ Тетяна Сосновська зазначила, що в Історичному музеї є наукові співробітники, які надають волонтерську допомогу Вишгородському заповіднику в якості консультацій, експертиз і наукових робіт. «Я впевнена, що з легкої руки співпраці Національного музею історії України та Вишгородського історико-культурного заповідника наукові співробітники обох закладів ще тісніше будуть товаришувати і контактувати, завдяки чому ми побачимо ще не одну виставку», – додала вона.

На виставці з вітальним словом виступив Надзвичайний і Повноважений посол Індії Манодж Кумар Бхарті. Він зазначив, що історія будь-якої землі є приводом для гордості. Вона єднає людей, які живуть на цій землі.
Для посла виставка «Князі та гончарі: нові дослідження посаду давньоруського Вишгорода» є дуже цікавою, тому що в Індії цінують і розуміють важливість археологічних знахідок. Манодж Кумар Бхарті додав, що українська та індійська цивілізації мали дружні зв’язки з давній часів, що доводить хоча б схожість української мови та санскриту.

Відкриття виставки відвідали Третій секретар посольства Ісламської республіки Афганістан Юзаф Шинварі, Перший секретар посольства Республіки Молдова Діана Гаджа, народний депутат Юрій Кармазін та депутат Вишгородської міської ради Валерій Виговський.