Подібна виставка монет та кримських артефактів в рамках тематичного циклу «Збережемо історію Криму» проводиться вперше. У контексті цього заходу до століття від дня смерті Г. Сенкевича проводиться виставка екслібрисів «Синтез двох культур» - про татарське і польське коріння великого польського письменника (екслібриси В.Леоненко, неодноразового переможця конкурсів екслібрису у Польщі). По суті – це перша виставка на честь геніального польського письменника, яка об’єднує український, татарський, польський і литовський народи – справжній синтез культур, перехресття історії. Можливо, у майбутньому, вона може перерости і у справжній музей україно-татарської чи україно-польсько-татарської спільної історії, дружніх взаємовідносин.
Невелику приватну колекцію монет та артефактів із Криму після завершення виставки буде передано на постійне зберігання та експонування до спеціально створеного на базі Вишгородського історико-культурного заповідника фонду «Кримських старожитностей».
Виставка подає хороший приклад і закликає всіх небайдужих до збереження історичної та культурної спадщини Кримського півострова прийняти участь у заході. Ви можете віддати на тимчасове зберігання (на час виставки) або передати до фондів ВІКЗ будь-які артефакти, пов’язані з історією Криму. Історія Криму і материкової України єдина.
Найдавніша монета виставки – мідна монета з Херсонесу, 330-310 рр. до н. е На монеті, вік якої сягає понад 2300 років, зображено лук і стрілу. Херсонес (місто Корсунь) – місце хрещення князя Володимира – майбутнього хрестителя Київської Русі. На срібному акче часів правління Менглі Гірея (приблизно 1500 рік) зображено сакральний знак - тамгу (давній і сучасний герб Кримських татар). Монети часів Золотої Орди , Кримського ханства, Османської імперії, мідний солід Великого князівства литовського – охоплюють понад 2-тисячолітній проміжок історії Кримського півострова.