Київська обл. м.Вишгород, вул. Шкільна 58.   
ЗАМОВИТИ ЕКСКУРСІЮ



головна   /  Виставки   /  Забуте Межигір’я /

Забуте Межигір’я


У Національному музеї Тараса Шевченка відкрилась виставка «Забуте Межигір’я», яка репрезентує унікальні археологічні знахідки 2017 р. з території Києво-Межигірського Спасо-Преображенського монастиря та Межигірської фаянсової фабрики. Вперше оприлюднено близько 500 оригінальних знахідок.

«Це знахідки Вишгородської археологічної експедиції 2017 року. 48 предметів побуту селян – мешканців Вишгороду та сіл поблизу Межигір’я – надав Вишгородський історико-культурний заповідник, 18 одиниць оригінального фаянсу надав Національний музей українського народного декоративного мистецтва, 26 листівок і зразки мистецької літератури тих часів надав колекціонер Дмитро Піркл, а одним з ініціаторів проведення виставки був Музей Десятинної церкви», - розповіла директор ВІКЗ, кандидат історичних наук Влада Литовченко.

Завдяки знайденим матеріалам вдалось відтворити процес виготовлення унікальної продукції на Межигірській фаянсовій фабриці, що у ХІХ-ХХ столітті славилась як перша фабрика тонкого фаянсу. Експозиція поєднала в собі елементи археологічних та етнографічних матеріалів з ілюстративною складовою – фотографіями території історичного Межигір’я. Серед експонатів одяг та предмети побуту жителів Межигір’я і Вишгородщини ХІХ ст., 26 оригінальних листівок-фото Києво-Межигірського Спасо-Преображенського монастиря та оригінальне фото випускників Художньо-Керамічного технікуму.

За словами доктора історичних наук Тараса Чухліба, саме з території Межигір’я повинен початись процес відродження України: "Це особливе місце пам'яті для українського народу. За історичним значенням та внеском в національне державотворення і культуру його сміливо можна порівняти з Києво-Печерською та Софіївською лаврами. Від часів князівської Русі та Козацької держави, через творчість Тараса Шевченка та унікальність Межигірської фаянсової фабрики і мистецтво "школи бойчукістів" Межигір'я історично та ментально об'єднувало нашу державу, церкву і культуру".

Окремою частиною виставки була експозиція «Шевченко і Межигір’я». Генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка Дмитро Стус звернув увагу присутніх на малюнок Великого Кобзаря із зображенням надбрамної монастирської Петро-Павлівської церкви та нагадав про поезію «Чернець», присвячену цій місцині.

Сучасною інтерактивною родзинкою проекту було відтворення на 3D-принтері раритетного експонату – тарілки-напівфабрикату Межигірської фаянсової фабрики (предмет 1850-х років). Надалі виріб буде передано до музейної колекції Вишгородського історико-культурного заповідника.

На виставці охоче ділилися знаннями відомі українські історики та дослідники: Всеволод Івакін, Анатолій Заїка, Геннадій Ніколаєнко, Наталія Писаренко, Дмитро Бібіков та інші.

29 серпня організатори проведуть спеціальну презентацію проекту з англомовною екскурсією для послів іноземних держав. З 6 по 10 вересня в рамках Міжнародної історико-культурної виставки «Забуте Межигір’я» також заплановано провести науковий лекторій провідних вчених та мистецтвознавців України з питань Межигір’я. Загалом відвідати виставку можна до 10 вересня.