Київська обл. м.Вишгород, вул. Шкільна 58.
+38 (04596) 52-859    
ЗАМОВИТИ ЕКСКУРСІЮголовна   /  ДЛЯ ВІДВІДУВАЧІВ   /  НОВИНИ   /  Вишгородський історико-культурний заповідник впроваджує інтегровані уроки з краєзнавства /

Вишгородський історико-культурний заповідник впроваджує інтегровані уроки з краєзнавства


Вишгородський історико-культурний заповідник впроваджує інтегровані уроки з краєзнавства

Серед шкіл, які є пілотними у впровадженні проекту нового Державного стандарту початкової загальної освіти, і Вишгородська школа № 1.
Новий метод навчання – перехід від знаннєвої школи до школи компетентностей – дає вчителям більше можливостей для урізноманітнення занять, заодно вимагає й розширення бази для проведення уроків.
Одну з таких баз запропонував Вишгородський історико-культурний заповідник – проведення інтегрованих уроків із краєзнавства в Музеї давньоруського гончарства. Заняття складаються з екскурсії музеєм, розповіді у доступній для дітей формі про історію краю, його ремесел, знайомства з унікальними експонатами та традиціями і побутом Київського Полісся, а також – бліц-майстер-класів. Цьогоріч у музеї розгорнулася низка експозицій, які дають додаткові можливості для кращого засвоєння краєзнавчої інформації.
Учні 2-Г класу Вишгородської школи №1 (це один з таких пілотних класів), які завітали до Музею на інтегрований урок, з цікавістю слухали інформативні, захоплюючі розповіді завідувача музею Олександра Кочубея про історію Вишгорода, який у часи Київської Русі був потужним гончарним центром, про розвиток човнярства і рибальства – в експозиції музею є унікальні човни-довбанки. Завідувач експозиції «Від бортництва до вуликового бджільництва» Олексій Скоростецький розказав про життя бджіл, і закріпив розповідь демонстрацією фільмів на бджолину тему. Потім хлопчики й дівчатка і самі долучились до одного з ремесел – Олексій Скоростецький навчив їх власноруч виготовляти свічки з духмяного воску, які діти понесуть додому, щоб похвалитися рідним щойно ориманими новими навичками. Ще були весела фотосесія на виставці «Плетене диво» і дегустація меду з духмяним чаєм. Другокласники прийшли зі своїм сюрпризом – почастували всіх лимоном, який виростили самі в класі, тож сюди додалися і елементи вивчення ботаніки. Учителька другокласників Наталія Іванцова детально розпитала Олександра Кочубея про майстер-класи з гончарства і ліплення з глини, аби наступного разу завітати з дітьми на творчі заняття.
Такі заняття у Музеї давньоруського гончарства проходять майже щодня. Вони стали популярними і серед інших шкіл міста. Зокрема, найактивнішими відвідувачами є учні Вишгородської спеціалізованої школи «Сузір’я». Найбільший інтерес виликає те, що інколи діти стають свідками передачі нових експонатів. Зокрема, в експозиції «Від бортництва до вуликового бджільництва», крім давніх бортей, донедавна було 14 вуликів різних типів і різного часу виготовлення, за якими можна відстежувати історію бджолярства Київського Полісся. А нещодавно житель Обухівського району Анатолій Здоренко передав музею 15-й. Це вулик Український на дві бджолині сім’ї, який прибув до музею під час заняття для четвертокласників школи «Сузір’я», і це викликало в них неабияке захоплення.
Втім, така форма роботи з дітьми вийшла за межі лише Вишгорода. Заняття -екскурсії дедалі частіше відвідують і школярі Києва та Київщини. Нещодавно до музею завітали вихованці з дитячого будинку сімейного типу та члени клубу за інтересами з Печерського району Києва у рамках програми «Діти Печерського району – дітям Вишгорода». Директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко, тепло привітавши гостей, зауважила, що запроваджена програма спрямована на ознайомлення з історією, побутом і традиційними ремеслами Вишгородського краю, і це сприятиме глибшому пізнанню історії України загалом.
Семикласники столичної школи №159, окрім загальної інформації, зосередились на історії гончарної справи у Вишгороді часів Київської Русі, а згодом і самі спробували власні сили у цій справі: одні з них працювали на гончарному крузі, інші ліпили з глини. Ці вправи так захопили всіх, що до ліплення долучились і педагоги.
Новий Державний стандарт початкової загальної освіти наступного року з формату пілотного вийде на рівень загальний. І Вишгородський історико-культурний заповідник напрацьовує досвід проведення інтегрованих уроків, який уже зараз показує – ця справа успішна.