ЗАМОВИТИ ЕКСКУРСІЮ
Київська обл. м.Вишгород, вул. Шкільна 58.   



головна   /  НОВИНИ   /  Школярі з батьківщини Теодосія Мовчанівського приїхали до Вишгорода більше дізнатись про видатного земляка /

Школярі з батьківщини Теодосія Мовчанівського приїхали до Вишгорода більше дізнатись про видатного земляка


10.10.2018

Школярі з батьківщини Теодосія Мовчанівського приїхали до Вишгорода більше дізнатись про видатного земляка


Село Берестовець на Черкащині – батьківщина відомого археолога, краєзнавця, музейного діяча Теодосія Мовчанівського, внесок якого у вивчення минувшини України, як зазначають фахівці, слугуватиме багатьом поколінням науковців. Частину свого дослідницького життя Теодосій Мовчанівський присвятив Вишгороду.
На малій батьківщині учні місцевої школи вивчають життєвий шлях видатного земляка. Директор Берестовецької школи Олександр Омельченко розповів, що в селі шанують пам’ять Теодоcія Мовчанівського, школярі збирають відомості про його родину. А на місці колишньої садиби Мовчанівських посадили парк пам’яті.
Науковий співробітник Вишгородського історико-культурного заповідника Вадим Перегуда провів докладну екскурсію Вишгородом, розповів про історичне минуле міста і про внесок Теодосія Миколайовича у його дослідження. Гості планують побувати у Музеї давньоруського гончарства, на відкритті оновленої археологічної експозиції «Ремесла вишгородського посаду». Були й подарунки від Вишгородського історико-культурного заповідника, які дадуть можливість дітям більше дізнатися про історію краю. Також Представник міської ради Юлія Шубко привітала гостей із Черкащини і вручила їм прапорці з гербом Вишгорода.
Теодосій Миколайович Мовчанівський – відомий археолог, народився 9 травня 1899 року в родині священика в селі Берестовець Уманського повіту Київської губернії. Навчався у духовних навчальних закладах, однак життя пов’язав не з теологією, а з історією та археологією.
У 1934-1937 рр. очолював київську археологічну експедицію, яка проводила масштабні дослідження Вишгорода та Києва. У Вишгороді Мовчанівський виявив залишки цілої системи житлових та господарських будівель, розташованих вздовж східного краю городища – частину однієї з вулиць давнього міста, а також «квартал металургів» Х-ХІ ст.. Матеріали досліджень стали важливими для вивчення ранньої історії Києва та розвитку давньоруського ремесла. Велика археологічна колекція з розкопок Теодосія Мовчанівського у Києві (близько 5 тис. одиниць) зберігається в Національному музеї історії України. У 1938 році Теодосій Мовчанівський був репресований і розстріляний. Лише через десятиріччя замовчування, 12 травня 1971 року, його посмертно реабілітували. Похований у Биківні.
http://prostir.museum/ua/post/27662)