ЗАМОВИТИ ЕКСКУРСІЮ
Київська обл. м.Вишгород, вул. Шкільна 58.   



головна   /  НОВИНИ   /  Шевченкові малюнки Вишгорода /

Шевченкові малюнки Вишгорода


10.03.2021
На Вишгородщині Тарас Шевченко побував двічі. У червні 1843-го разом із Пантелеймоном Кулішем та Михайлом Максимовичем поет відвідав Межигір’я. У 1844-му він писав до Якова Кухаренка: «Був я уторік на Україні – був у Межигірського Спаса, і на Хортиці, і скрізь був, і все плакав; сплюндрували нашу Україну катової віри німота з москалями, щоб вони переказилися». В той час Шевченко зробив кілька малюнків, зокрема, «Межигірський монастир», «Вишгород». Зроблені у Межигір’ї малюнки згодом були використані в гравюрах «Судна рада», «Старости» з серії офортів «Живописна Україна». Туди потрапили пейзажі, сцени з життя людей та історичні.
Збереглися записи народних пісень, внесені Шевченком вночі на плоті 13 червня 1843 року біля Межигір’я – «Хвалилася Україна», «Пісня про Палія» (козацький полковник Семен Палій доживав свій вік у Межигірському монастирі), «В Макарові славнім місті». Про Вишгородщину Шевченко згадує в творах «Сліпий», «Невольник»,«Чернець», «Швачка», «Заступила чорна хмара», «Дума про Самійла Кішку». Зокрема, у вірші «Чернець» є рядки:
«Іде чернець у Вишгород
На Київ дивитись,
Та посидіть на пригорі,
Та хоч пожуритись»
Влітку 1846-го Шевченко знову побував у Межигір’ї, а також у Вишгороді. За переказом, він піднявся на Ольжину гору та ознайомився з городищем. А ще замалював місцеву дерев’яну церкву, яка пізніше згоріла. У Межигір’ї Шевченко відвідав фафорово-фаянсову фабрику. Після смерті поета там за фотографією 1859 року виготовили тарілку із зображенням Кобзаря.
У поемі «Невольник» написано про пожежу в Межигірському монастирі напередодні приїзду Катерини II:
«Як цариця по Києву з Нечосом ходила,
І Межигірського Спаса вночі запалила,
І по Дніпру у золотій галері гуляла,
На пожар той поглядала, нишком усміхалась».
У 1990-му у Вишгороді відкрили пам’ятник Шевченку.