головна
/ НОВИНИ / Шарафан не сарафан. Скарби музеїв Вишгородщини. /
Шарафан не сарафан. Скарби музеїв Вишгородщини.
11.06.2021
Історія українського народного одягу, яка почала формуватися ще з сивої давнини, досить розмаїта і навіть дискусійна.
Зокрема, немало тих, хто цікавиться етнографією у розрізі моди, стверджує, що сарафан – це суто російський народний одяг, і до України ніякого стосунку не має. «Сарафан є національним жіночим одягом північних народів. Сукні схожого крою носили також жінки фіно-угорських народів у Росії, Прибалтиці,Скандинавії»,-зауважують дослідники.
Однак… Подивіться, будь ласка, на фото автентичного вбрання Київського Полісся (фото 1,2). Ці артефакти кінця ХІХ – початку ХХ століть експонуються в Музеї давньоруського гончарства Вишгородського історико-культурного заповідника. Правда ж,нагадують сарафани? А тим часом їхня назва інша – «сарафани», і вони використовувались як елементи весільного вбрання полісянок. Та й не тільки їх. Етнограф Руслан Павлюк зазначає, що сарафан є традиційним українським одягом. «Шарафан — від слова "сірий". Шарий — сірий. З російським сарафаном цей одяг не має нічого спільного. Шарафан потрапив у село з міста в кінці ХІХ-на початку ХХ ст.. Хоч були і чорні, і темно-сині»,-підкреслює дослідник. До речі, зверніть увагу на вишуканість і складність крою сарафана, який свідчить про те, що це – річ не для буднів.
Звідки ж взялася традиція шити й носити сарафани на наших теренах? «Давнім, переважно дівочим, одягом була занавіска (нарамник) — вид незшитого одягу, плат тканини, перекинутий через плечі, з округлим отвором для голови. З обох боків її сколювали або просто підперізували на талії поясом. Як і плахту, занавіску робили коротшою за натільне вбрання, щоб відкрити декоративну лиштву сорочки»,-зауважує доцент Інституту мистецтв Київського університету імені Бориса Грінченка, кандидат мистецтвознавства Анастасія Варивончик, аналізуючи одяг давніх слов’ян. То ж можна припустити, що сарафан як одяг почав формуватися за часів Київської Русі. А далі – справа за трансформацією цього елемента вбрання.
Хочете більше дізнатись про історію й етнографію Київського Полісся і Вишгородщини зокрема? Приходьте на екскурсії до Музею давньоруського гончарства і Історичного Музею Вишгородського історико-культурного заповідника!