X
ДЛЯ ВІДВІДУВАЧІВ
ПРО ВІКЗ
ДІЯЛЬНІСТЬ ВІКЗ
ПАМ’ЯТКИ
НОВИНИ
ГАЛЕРЕЯ
м.ВИШГОРОД
КОНТАКТИ
Київська обл. м.Вишгород, вул. Шкільна 58.   
ЗАМОВИТИ ЕКСКУРСІЮ



головна   /  ПАМ’ЯТКИ   /  Будинок «Клюкви» /

Будинок «Клюкви»


ПРОЄКТ «Історико-культурна спадщина Вишгородщини: QR-кодування, моніторинг, апробація й популяризація»

Будинок «Клюкви» / Історико-культурна спадщина Вишгородщини


Будинок Клюкви
На вулиці Шкільній, 58, майже в центрі Вишгорода, стоїть двоповерховий будинок із затишним подвір’ям і цікавою історією. У Вишгороді його знають як будинок Клюкви. Збудований він у 1905 році Іваном Федоровичем Школьним, управляючим казенними маєтками, колишнім військовим.
Будинок Клюкви має велике історичне значення, адже на сьогодні ця архітектурна споруда є єдиною цегляною будівлею міста, яка має більш ніж 100-літню історію.
Унікальність цього будинку не лише в тому, що це єдиний у Вишгороді цегляний житловий дім початку ХХ століття, у рішенні фасадів якого відбито особливості так званого київського цегляного стилю. Це ще й була одна з особливих споруд того часу. Оскільки Вишгород на початку ХХ ст. мав статус села (у 1900 році його населення становило 1595 осіб), то архітектурне рішення будинків здебільшого було характерним для «сільської» забудови. І все ж у той час зводилися споруди, що свідчили про статусність їхніх власників.
Будинок Клюкви зведено протягом 1905– 1910 років як житловий дім в архітектурному стилі з елементами неоренесансу, що був притаманний міській приватній забудові початку ХХ ст. Він став втіленням новаторської для свого часу тенденції використання цегли у сільському будівництві.
Будинок зводили всією родиною. На літо подружжя Школьних здавало кімнати відпочивальникам із Москви та Петербурга.
У 1930-х роках Школьних розкуркулили й виселили із власного будинку. Доживали вони в Києві у доньки Мотрі. На одному з київських цвинтарів і поховані. А в будинку розташовувалася сільська рада, пізніше клуб, дитячий садок, школа. Під час німецької окупації його облюбували німецькі солдати, а після війни тут розміщувалася початкова школа: на першому поверсі йшли заняття, а на другому жили вчителі.
У 1950-х роках будинок був пристосований під гуртожиток для вчителів з родинами та учнів-старшокласників. У 1979 році тут був гуртожиток заводу «Карат». З 1984-го – гуртожиток для спортсменів обласної дитячої школи спортивної майстерності.
У 1995 році будинок було передано Вишгородському історико-культурному заповіднику. Нині тут розташований Історичний музей ВІКЗ. У будинку Клюкви стоїть скульптура Анни Ярославни — одна з п’яти, що є у Європі. 


Алла Плотнікова,
завідувач відділу охорони пам'яток  історії, археології та культури Вишгородського історико-культурного заповідника
 «The Cranberry» house
On the street Shkilna, 58, almost in the center of Vyshgorod, a two-story building with a very interesting history is situated. In Vyshgorod, it is known as «The Cranberry» house. It was built in 1905 by Ivan Fedorovich Shkоlny, who was the head of state estates. The house was built by all the relatives. For the summer family of Shkоlny gave rooms for holidaymakers from Moscow and St. Petersburg.
In the 1930s, the Shkilny were dispossessed and evicted from its own home. They drove in Kiev to daughter Motrya. They were buried at one of the Kiev cemeteries. And in the house there was a village council, then a club, a kindergarten, a school. During the German occupation, it was chosen by German soldiers, and after the war there was an elementary school in this house: classes were on the first floor, and teachers were living on the second floor.
In the 1950s, the school moved. In 1979 there was a hostel of the Karat plant. Since 1984 - a dormitory for athletes of the regional children's sports school.
In 1995, the building was transferred to the Vyshhorod Historical and Cultural Reserve.


Alla Plotnikova,
Head of the Department of the Protection of Monuments of the Vyshgorod Historical and Cultural Reserve


 
Слухайте аудіо-гід

Фото 360



Дізнайтесь більше у відео






Поділитися:





Відповідей (2): + Додати відгук

гость (08.09.2019)
11-1-1S72YE бл тут
» Відповісти

Чёрные (08.09.2019)
11-2-1SWG7Y
» Відповісти