Київська обл. м.Вишгород, вул. Шкільна 58.   
ЗАМОВИТИ ЕКСКУРСІЮ



головна   /  НОВИНИ   /  Відкриття виставки виробів із порцеляни та фаянсу /

Відкриття виставки виробів із порцеляни та фаянсу


07.09.2023
‼️Сьогодні в Музеї Давньоруського Гончарства КЗ КОР "Вишгородський історико-культурний заповідник" відбулося відкриття виставки виробів із порцеляни та фаянсу "Мистецтво Витонченості" Київського експериментального кераміко-художнього заводу та Коростенського порцелянового заводу.
Київський експериментальний кераміко-художній завод, де в 40-х ХХ століття вперше було широко запроваджено технологію оздоблення виробів петриківським розписом. Особливості петриківського рослинного орнаменту, насиченість кольорів та унікальна техніка виконання виявились ідеальними для прикрашення фарфорової посуди. Популярними мотивами для розпису мисок, тарілок, сервізів і навіть великих декоративних ваз були зображення квітів, плодів, ягід і птахів. Це мистецтво розробляли та втілювали у життя народні майстри, такі як Г. Павленко-Черниченко, В. Павленко, М. Тимченко, В. Клименко-Жукова.
Київський експериментальний кераміко-художній завод розташовувався у м. Вишневе. Спочатку там виготовляли барвники і деколі, розробляли нові зразки розписів, проводили технологічні дослідження. У 1934 році на базі майстерень і лабораторій було створено Київський експериментальний керамічний завод. У його структуру входили майстерня керамічних фарб, хімічна лабораторія, майстерня художнього оформлення фарфору, дослідна лабораторія художньої кераміки
З 1945 року на підприємстві розробляли фасони столового, чайного, кавового посуду, створювали декоративні вази, тарілки, блюда, сувенірну продукцію. Також на Київський завод покладалася місія вироблення загальної стилістики фарфору й фаянсу України.
У 1990-х рр. серед продукції збільшилася частка сувенірів – кухлі для пива, подарункові чашки. Знайшла втілення у фарфорі сакральна тематика – скульптурки святих, великодні яйця, свічники тощо. З 2006 року завод припинив свою діяльність.
Якість продукції Київського експериментального кераміко-художнього заводу відповідала світовим стандартам і була однією з найкращих у країні. У своїй діяльності завод орієнтувався на досягнення європейського фарфору, завод підтримував виробничі й культурні зв’язки з підприємствами Чехії та Німеччини, брав участь у міжнародних виставках, експортував продукцію за кордон.
Коростенський порцеляновий завод представлений на виставці виробами виготовленими у 70-х роках ХХ ст. Завод розпочав свою діяльність у 1904 році, коли польський промисловець А.К.Пржібільскій відкрив в місті Коростень, Волинської губернії (сьогодні Житомирська область) порцелянову фабрику. Будівництву фарфорового заводу в Коростені сприяло наявність необхідної сировини, такої як каолін, глина і польового шпату, а також наявність залізничної інфраструктури, що суттєво спрощувало збут продукції в далекі райони і сприяло швидкому розвитку виробництва.
Від самого початку завод було зорієнтовано на випуск столового посуду. На фабриці виготовляли «білье» – посуд, покритий тільки шаром білої глазурі і призначений під розпис. Безпосередньо малюнок наносився вже в Польщі, куди доставляли порцелянові заготовки. В асортименті переважали сервізи європейського зразка, що служили предметами розкоші.
До 1960-х рр. основним видом продукції лишався посуд; потім також почали випускати каміни та набори для них, декоровані вази і скульптурні вироби.
З 1972 року визначено основний профіль Коростенського порцелянового заводу – виробництво господарського посуду та порцеляни. Понад 400 найменувань, з постійним оновленням форми та художнім оформленням
Зупинка заводу в 2008 році, припинала його діяльність. Завод був на піку виробничої потужності, мав добрий технічний та кадровий потенціал й за умови сприятливого фінансово-економічного клімату міг би продукувати унікальну скульптуру. На жаль, нові власники розпродали виробниче устаткування та зразки продукції із заводського музею.
📍 Усі заходи на території Вишгородського історико-культурного заповідника проводяться з дотриманням техніки безпеки під час воєнного стану. На території музеїв заповідника діють тимчасові укриття, якими можна скористатися під час повітряної тривоги.
☎️Щодо замовлення екскурсій Історичним музеєм та історичним центром міста Вишгород довідки телефоном: (097)6907611.
☎️Щодо замовлення екскурсій Музеєм давньоруського гончарства та майстер-класів довідки телефоном: +38 063 681 85 56.
🏘Адреси:
✅Музей давньоруського гончарства ВІКЗ: м.Вишгород, вул. Межигірського Спаса, 11
✅Історичний музей ВІКЗ: м. Вишгород, вул. Шкільна, 58.
🌐Детальніше на сайті: https://vikz.org.ua/
📝Список екскурсій: http://vikz.org.ua/ekskursii.html
🖇Для замовлення екскурсій: https://vikz.org.ua/order-excursion.html8.30
На зображенні може бути: текст