ЗАМОВИТИ ЕКСКУРСІЮ
Київська обл. м.Вишгород, вул. Шкільна 58.   головна   /  ДЛЯ ВІДВІДУВАЧІВ   /  НОВИНИ   /  Розповісти про війну мовою культури /

Розповісти про війну мовою культури


Мистецький культурно-документальний проєкт «І на оновленій Землі...», який відкрився нещодавно в одній з культурних інституцій Києва, став помітним явищем у мистецькому житті України і резонансним у ЗМІ-просторі. Адже він привертає увагу не лише до одного з етнокультурних напрямків – ткацтва та яскравих його представниць – творчої династії Пособчук-Верес, а й до злочинів російських загарбників у сфері культури.
Кожний день повномасштабного вторгнення росії в Україну завдає непоправних втрат нашій країні. За даними KSE Institute (Kyiv School of Economics), прямі втрати української економіки через війну вже сягають майже 113,5 млрд доларів.
Та як підрахувати ті втрати, яких війна завдає культурним цінностям України, тим більше, що втрачені шедеври неможливо відновити? Як інформує Міністерство культури та інформаційної політики України, станом на 24 серпня в Україні зафіксовано 495 воєнних злочинів рашистів проти об’єктів культурної спадщини та закладів культури. Сумно і боляче від того, що ці втрати – незворотні…
Однією з непоправних втрат історико-культурного надбання України є знищення агресором Іванківського історико-краєзнавчого музею, де серед великої кількості цікавих експонатів та тематичних експозицій гордістю і прикрасою були роботи знаменитої української художниці Марії Примаченко та видатної ткалі Ганни Верес. Частину робіт видатної художниці вдалося врятувати – за словами начальника відділу культури Іванківської селищної ради Надії Бірюк, не постраждали ті з них, які зняли зі стін раніше. Снаряд же влучив саме у той зал, де зберігалися роботи видатної ткалі Ганни Верес. І вони знищені для людства назавжди…
На Іванківщині залишилась частина робіт родини Пособчук-Верес – це ті, які зберігались у Музеї ткацтва в Обуховичах. І хоч рашисти розтрощили будівлю, у якій знаходився музей, та пошкодили частину робіт, які там зберігались, все ж вони не знищені повністю. І вони, разом з роботами творчої династії, що зберігаються в інших музеях, разом з архівними документами та іншими експонатами, увійшли до виставки у межах проєкту.
Культурна спільнота нині поставила за мету допомогти відновити Іванківський історико-краєзнавчий музей. До Іванківської селищної ради надходять пропозиції від представників різних сфер щодо допомоги у відбудові закладу. Долучаються й заклади культури посильним внеском. Зокрема, щодо привернення уваги суспільства до проблеми та необхідності її розв’язання. Один з моментів – власне наш проєкт «І на оновленій Землі...». Також у загальну справу вирішив зробити свій внесок і Національний музей українського народного декоративного мистецтва. Людмила Строкова-генеральний директор НМУНДМ розповіла,що у її закладі не лише проводять виставки, які розповідають про культурні втрати під час російсько-української війни,а ,,також проходить велика робота щодо сприяння збору коштів на відродження музею в Іванкові».
Суспільство має знати і про злочини рашистів у сфері культури, і про ті неоціненні зразки мистецької, історичної, культурної спадщини нашого народу, які опиняються під прицілом окупанта. І ми маємо про них розповідали, акцентувати увагу громадськості – і в Україні, і за кордоном на необхідність захисту наших шедеврів, які є вагомими у світовому масштабі.
Нині, коли Україна опинилась в епіцентрі страшного воєнного виклику, культура і традиційне мистецтво стали одними із стержнів самоідентифікації, навколо яких об’єднається нація. Це стало лейтмотивом Мистецького культурно-документального проєкту «І на оновленій Землі...», присвяченого творчості видатної української майстрині художнього ткацтва, лауреата Державної премії УРСР ім. Т.Г. Шевченка Ганни Іванівни Верес, однієї з найяскравіших представниць відомої ткацької династії Пособчук-Верес. На цьому наголосив, перший заступник міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.
Організатори мистецького культурно-документального проєкту «І на оновленій Землі...»:
Національний Музей Тараса Шевченка
Національний музей українського народного декоративного мистецтва
Вишгородський історико-культурний заповідник
Відділ культури,туризму,молоді та спорту Іванківської селищної ради
Партнери:
Державна архівна служба України
Книжкова Палата України
Національний музей народної архітектури та побуту України
Центральний державний архів-музей літератури та мистецтва
Державний архів Київської області
Видавництво «Саміт-Книга»
Київська державна академія декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. Михайла Бойчука
За підтримки:
Міністерства культури та інформаційної політики України
Київської обласної військової адміністрації
Київської обласної Ради
Департаменту культури Київської міської адміністрації
Вишгородської районної державної адміністрації
Медіа-партнери: «Голос України», «Вечірній Київ», «Погляд», «Моя Київщина», «Слово».