ЗАМОВИТИ ЕКСКУРСІЮ
Київська обл. м.Вишгород, вул. Шкільна 58.   



головна   /  НОВИНИ   /  Астрагали в Історичному музеї ВІКЗ /

Астрагали в Історичному музеї ВІКЗ


17.01.2022
Астрагали в Історичному музеї ВІКЗ
У які ігри грали в давнину? Одна з найпоширеніших – це гра в кості, для якої, власне, й використовували кістки тварин. Їх називали астрагалами ( від грец. αστράγαλος; лат. talus – таранна кістка метатарзального суглоба задньої кінцівки парнокопитної тварини).
"В античному світі була поширена відома гра з п’ятьма астрагалами – τρόπα, коли їх підкидали і ловили на тильний бік долоні… Астрагали часто зустрічаються в археологічних пам’ятках з території України. Їх клали в могили як супровідний інвентар, наявні вони й у культурному шарі поселень і міст. Певну кількість астрагалів в одній могилі розглядають як гральні набори. Астрагали відомі у багатьох культурах доби бронзи, хоча початок їх використання сягає більш давнього часу. Уже для катакомбної культури можна говорити про наявність виразних гральних наборів. У бабинській та зрубній культурах знаходять астрагали зі слідами обробки, з графіті та у наборах з іншим гральним приладдям, зазначається у роботі М. О. Стрельник, С. А. Сорокіної та М. А. Хомчик «Ігри давнього населення України».
Нині для подібних ігор використовують кубики. А в давнину в азартних гравців були й свої «щасливі» астрагали. Також астрагали використовували і як своєрідні амулети, і як знаряддя для ворожінь, нерідко їх застосовували, коли треба було кинути жереб...
Є астрагали і в експозиції Історичного музею Вшгородського історико-культурного заповідника, які викликають цікавість не лише в екскурсантів, а й в українських дослідників.
Старший науковий співробітник музею коштовностей України Ірина Вітрик, побувавши в Історичному музеї під час щорічної науково-практичної конференції «Старожитності Вишгородщини», зауважила, що їй дуже сподобалась подача матеріалів.
«І навіть у тих вітринах, де матеріали дуже дрібні, поруч їх можна роздивитися у збільшеному вигляді. І також завдяки гранту від УКФ облаштовано дуже цікаві візуальні екрани, де можна роздивитися 3D моделі експонатів. Вони не займають багато місця, але це дуже важливо для музейників і дуже цікаво для відвідувачів. До того ж, тут цікавий кожен експонат – як окремий світ», зауважила Ірина Сергіївна.
Вона звернула увагу на вітрину, де можна побачити астрагали, які були дуже широко задіяні в ігрових практиках. І розповіла: «Фактично їх знаходять у великій кількості, але фактично обліковуються в основному астрагали, які підлягають додатковій обробці. А необроблені кістки залишаються поза увагою дослідників і тому це теж, можливо, дещо викривлює картинку давнього використання астрагалів. Вивченню будь-яких кісток, знайдених під час археологічних розкопок, треба приділити більшу увагу, але для цього потрібні відповідні фахівці, а у нас їх не завжди вистачає», підкреслила Ірина Вітрик.
Ознайомитися з астрагалами можна, побувавши на екскурсії в Історичному музеї ВІКЗ за адресою м. Вишгород, вул. Шкільна, 58.