Київська обл. м.Вишгород, вул. Шкільна 58.   
ЗАМОВИТИ ЕКСКУРСІЮ



головна   /  НОВИНИ   /  ВІКЗ відкрили виставку "Світ ліпної кераміки від доби неоліту до бронзи" /

ВІКЗ відкрили виставку "Світ ліпної кераміки від доби неоліту до бронзи"


12.07.2023
З нагоди Національного дня гончарства, 12 липня 2023 року в Музеї давньоруського гончарства ВІКЗ відбулося відкриття нової унікальної виставки "Світ ліпної кераміки доби від неоліту до бронзи". Хоча історія Вишгородщини передусім асоціюється з Княжою добою, перші сліди давнього населення в регіоні фіксуються на багато тисяч років раніше. З нагоди Національного дня гончарства Вишгородський заповідник пропонує познайомитися з найрозповсюдженішою категорією матеріальної культури цього населення – керамічним посудом.
Оскільки гончарний (тобто зроблений на гончарному крузі) посуд на півдні України з’явився лише за античної доби, за попередніх епох люди виготовляли його від руки. Представники кожного давнього племені, що населяло наші терени, робили ліпні горщики, що відрізнялися за формою, орнаментацією та технікою виготовлення. Типовим прикладом неолітичного поселення є пам’ятка поблизу хутора Грині біля гирла р. Тетерів, що належала до києво-черкаської групи комарівської культури V – III тис. до н.е. (розкопки Д. Телегіна, 1963-1964 рр.). У цей час вперше з’являється також і керамічний посуд, представлений здебільшого гостродонними горщиками, прикрашеними різноманітними комбінаціями відтисків.
📢Як зазначає директорка КЗ КОР “Вишгородський історико-культурний заповідник”, кандидатка історичних наук Влада Литовченко: “Перед нами, науковцями, стоїть надважливе питання збереження культурної спадщини України та популяризації її в умовах воєнного часу на території України та за її межами. Адже Росія робить все аби знищити нас на всіх рівнях, культурному в тому числі. Але ми безперервно працюємо на благо майбутнього покоління України”.
📢 «Збереження культурної спадщини є першочерговим завданням Вишгородського історико-культурного заповідника під час воєнного стану. Відкриваючи цю виставку, ми прагнемо ознайомити відвідувачів з давньою історією Вишгородщини, а саме: виникнення першого глиняного посуду доби неоліту та бронзи. Археологічні матеріали були знайдені під час розкопок 1960-70-ті роки в урочищах Бусловка с. Козаровичі Вишгородського району та с. Грині Чернігівської області. Це безцінний матеріал, який потребує збереження для наступних поколінь”, - наголошує Ірина Гончаренко, провідний зберігач фондів Вишгородського історико-культурного заповідника. Саме цей період характеризується як «неолітична революція». У цей історичний період люди перейшли до відтворювального типу господарства та освоїли нові ремесла, такі як: ткацтво, обробка обсидіану (вулканічного скла), почали займатися металургією та навчилися опалювати глину. Саме останнє зробило резонанс у тогочасному побуті. Адже посуд став тривкий, товстостінний, із загостреним дном. Очевидно, для того, аби закопувати його в пісок або прилаштовувати серед каміння. Це і дало можливість робити більше запасів продуктів та вживати варену їжу.
💬Дмитро Бібіков, кандидат історичних наук, завідувач відділу археології Вишгородського історико-культурного заповідника, старший науковий співробітник Інституту археології НАН України, в свою чергу зазначає: «Дослідники вважають, що глиняний посуд виник шляхом обсмажування сирою глиною посуду, сплетеного із лози. Посуд потрапляв у вогонь, у результаті чого деревина вигорала, а глина обпалювалася, ставала твердою та водонепроникною. Цей винахід знаменує справжню революцію, подію величезної ваги у розвитку людства».
💬Всеволод Івакін, кандидат історичних наук, завідувач відділу археології Києва Інституту археології НАН України, зазначає: «Ці особливості керамічного виробництва збереглися і в наступні епохи і саме глиняний посуд дає змогу визначити культурну та етнічну належність та хронологію. Також кераміка мала велике значення і в розвитку естетичного почуття: прикрашаючи вигадливим візерунком виготовлені нею посудини, людина поступово вдосконалила мистецтво орнаменту, відмічене все більшою геометричною стрункістю, ритмом барв і ліній, народжених її творчим натхненням».
☝️Ознайомитися з новою виставкою "Світ ліпної кераміки доби від неоліту до бронзи" можна у Музеї давньоруського гончарства ВІКЗ, що за адресою: м.Вишгород, вул.Межигірського Спаса, 11.
📍Усі заходи на території Вишгородського історико-культурного заповідника проводяться з дотриманням техніки безпеки під час воєнного стану. На території музеїв заповідника діють тимчасові укриття, якими можна скористатися під час повітряної тривоги.