ЗАМОВИТИ ЕКСКУРСІЮ
Київська обл. м.Вишгород, вул. Шкільна 58.   



головна   /  НОВИНИ   /  Квіти Катерини Білокур ожили на Яготинщині /

Квіти Катерини Білокур ожили на Яготинщині


08.12.2021
7 грудня – у Катеринин день – випоповнився 121-й день народження видатної української мисткині Катерини Білокур. Напередодні цієї дати учасники акції «Рідна Катерина Білокур» вшанували пам’ять художниці, поклавши квіти на її могилу у селі Богданівка Яготинського району Київщини. Зорганізувала акцію, у якій взяли участь представники Яготинского і Вишгородського районів та міста Києва народна артистка України,автор колекції суконь,,Рідна» Ольга Сумська та директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко.
Талановита художниця-самоучка народилася 7 грудня (25 листопада за старим стилем) 1900 року у Богданівці. Створила власний неповторний стиль, величезну кількість барвистих життєстверджуючих картин, у яких домінують квіти. Пабло Пікассо порівнював українську мисткиню з іншою видатною художницею-самоучкою - Серафін Луїз із Сандлі.
Учасники акції побували у гостях у Катерини Білокур – в її Меморіальному музеї-садибі, де пройшло усе її життя, доторкнулися до витоків творчості художниці, де вона творила у нелегких умовах, коли її не жагу до творчості не розуміли навіть рідні. І лише після 1940 року до Катерини Білокур прийшло заслужене визнання – персональні виставки, знайомство із світовими шедеврами і митцями... У 1949-му році вона стала членом Спілки художників України, у 1951 - нагороджена орденом "Знак пошани"та отримала звання Заслуженого діяча мистецтв України, а 1956 року - Народного художника України.
Їїї роботи вражають. «Польові квіти», «Цар-колос», «Привіт врожаю», «Квіти за тином», «Квітка і берізка ввечері», «Кавун, морква, квіти» - це лише кілька назв її робіт різних періодів творчості, які зберігаються і експонуються в різних музеях України і світу.
Низка оригіналів картин Катерини Білокур експонуються в Яготинській картинній галереї. Народна артистка України, актриса й телеведуча Ольга Сумська презентувала тут свою колекцію одягу «Рідна», в основу якої лягли мотиви картин Катерини Білокур. Відомі жінки Київщини-волонтерки,журналістки,медичні працівники,педагоги,працівники закладів культури Київщини,ставши на один вечір моделями, показали, що творчість Катерини Василівни додає життю барв.
,,Перша демонстрація модної колекції у нашій картинній галереї – з одного боку, розширення форматів музейної роботи, а з іншого – поруляризація творчості Катерини Білокур-данина її пам’яті.. Я вдячний за цю ініціативу її реалізацію», – зауважив директор КЗ Київської обласної ради «Яготинський історичний музей» Іван Шулла,партнер заходу.
«Душа моя співала, коли я створювала цю колекцію. Ці образи безмежні, як краса квітів Катерини Білокур.Вона рідна для кожного з нас,бо одягаючи таку сукню кожна жінка відчує себе берегинею,відчує себе у аурі Катерини Білокур.Я дякую музейникам Київщини за цю неймовірну можливість.Дякую Владі Литовченко за цю ініціативу, яка збіглася із моїм бажанням пірнути у багатогранну творчість Катерини Білокур, здійснити велику місію – вшанувати і популяризувати творчість Катерини Василівни і нагадати Україні про непересічну дату – її 120 річчя-розповіла народна артистка України, авторка колекції Ольга Сумська.
«Ми пам’ятаємо легендарні слова Пабло Пікассо: «Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї цілий світ!». Попри важкий творчий і життєвий шлях Катерина Білокур жива у своїй творчості, ми її пам’ятаємо і шануємо. Важливою місією є популяризація творчості мисткині насамперед для прийдешній поколінь. Приємно, що є багато проєктів, пов’язаних з творчістю художниці. Один з них – унікальна ідея Ольги Сумської щодо відтворення у тканині квітів Катерини Білокур. Моя думка, як фахівця у сфері культурної дипломатії, члена Експертної ради з нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури та інформаційної політики України – творчий спадок Катерини Білокур гідний подання до програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу», яка збирає і реєструє у тому числі унікальні творчі доробки культурних діячів світового рівня», - підкреслила директор Вишгородського історико-культурного заповідника,голова комітету з присудження премії з нематеріальної культурної спадщини Міністерства культури і інформаційної політики України,кандидат історичних наук Влада Литовченко.
Захід відбувся 6 грудня 2020 року у Меморіальному музеї-садибі Катерини Білокур у селі Богданівка Київської області та Яготинській картинній галереї КЗ КОР,,Яготинський історичний музей» (директор-Іван Шулла).