Київська обл. м.Вишгород, вул. Шкільна 58.   
ЗАМОВИТИ ЕКСКУРСІЮ



головна   /  НОВИНИ   /  «ШЛЯХОМ МОНОМАХА: нові археологічні знахідки з території Вишгородщини» /

«ШЛЯХОМ МОНОМАХА: нові археологічні знахідки з території Вишгородщини»


04.07.2022
«ШЛЯХОМ МОНОМАХА: нові археологічні знахідки з території Вишгородщини»
В оновленій експозиції Історичного музею КЗ КОР «Вишгородський історико-культурний заповідник» відбулась презентація виставки «ШЛЯХОМ МОНОМАХА: нові археологічні знахідки з території Вишгородщини», на якій представлено матеріали, випадково знайдені жителем села Нижча Дубечня на Лівобережжі Вишгородщини і передані заповіднику.
Унікальність виставки у тому, що на ній вперше представлені широкому загалу предмети, які репрезентують різні сторони матеріальної культури сільської округи Вишгорода, що походять із давньоруських відкритих (неукріплених) поселень 11-13 ст. лівобережної Вишгородщини. Серед представлених артефактів – не лише сільськогосподарськ знаряддя, а й не типові для сільських поселень речі, зокрема, книжкові застібки.
За словами керівника Вишгородської археологічної експедиції, кандидата історичних наук Дмитра Бібікова, деякі з лівобережних поселень Вишгородщини раніше не були відомі археологам. Вишгородщиною проходив «Шлях Мономаха». Це умовна назва, яку дослідники дали, виходячи з того, що Володимир Мономах у своєму повчанні дітям згадував, як, будучи чернігівським князем, він понад сто разів їздив до батька в Київ, долаючи цю дорогу «від заутрені до вечірні». Також Дмитро Бібіков розповів, що дослідники, вивчаючи археологічні знахідки, звернули увагу, що у Вишгороді практично відсутні інструменти сільського господарства. Тож зробили припущення, що жителі Вишгорода, які займалися спеціалізованими ремеслами, отримували зерно в готовому вигляді з округи.
Завідуючий відділом археології Києва Інституту археології НАН України, кандидат історичних наук Всеволод Івакін під час відкриття виставки зауважив, що ВІКЗ уміло, на сучасному рівні представив багатий археологічний матеріал. І звернув увагу на оформлення експозиції Історичного музею ВІКЗ: «Директору ВІКЗ Владі Литовченко і колективу заповідника вдалося майже неймовірне – у стислі терміни зробити музей майже національного рівня. В Україні небагато музеїв з з такою кількістю спеціалізованого музейного обладнання для 3D-реконструкцій».
Директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко, презентуючи виставку «ШЛЯХОМ МОНОМАХА: нові археологічні знахідки з території Вишгородщини», зазначила, що археологічні пошуки і дослідження для ВІКЗ є одним з основних сегментів, який дає можливість дізнаватися про історію, про еволюцію, про формування Вишгородського краю.
«Ми унаслідували традицію видатних археологів, які досліджували цю землю. І не лише презентуємо знайдені цінності, а й прагнемо зацікавити археологією молодь. У нас діє школа археолога, навіть обладнано начальний археодром у Музеї давньоруського гончарства. Я сподіваюсь, що археологічна наука є і буде затребувана, і буде тяглість традиції, будуть нові відкриття. Адже Вишгородська земля має багатий матеріал для подальших археологічних відкриттів» - підкреслила Влада Литовченко.