ЗАМОВИТИ ЕКСКУРСІЮ
Київська обл. м.Вишгород, вул. Шкільна 58.   головна   /  ДЛЯ ВІДВІДУВАЧІВ   /  НОВИНИ   /  Влада Литовченко поінформувала про низку проєктів, реалізованих ВІКЗ за кілька років у Вишгородській РДА /

Влада Литовченко поінформувала про низку проєктів, реалізованих ВІКЗ за кілька років у Вишгородській РДА


Дуже важливо – встигнути зафіксувати давні традиції Чорнобильського краю
Про шляхи розвитку і збагачення історико–культурної й етнографічної спадщину Виишгородщиние йшлося під час зустрічі заступника голови Вишгородської районної держадміністрації Тетяни Волотовської та директора Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидата історичних наук Влади Литовченко.
Влада Литовченко поінформувала про низку проєктів, реалізованих ВІКЗ за кілька років. Серед них, зокрема, й ті, які пройшли конкурсний відбір на грантові програми Українського культурного фонду і отримали схвалення та підтримку УКФ. Ці проєкти різного масштабу. Зокрема, два локальні: «Історико-культурна спадщина Вишгородщини: QR-кодування, моніторинг, апробація й популяризація» (2019), та проєкт діджиталізації Історичного музею ВІКЗ у межах програми «Культура в часи кризи: інституційна підтримка» (2020). Третім успішно реалізованим був Національний проєкт «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі» (2020), під час якого знайдено осередки бортництва на Київщині, зокрема у нинішньому Вишгородському районі – в Іванківській громаді. Раніше ця традиція на Київщині вважалась втраченою. Знайдення діючих осередків дало поштовх до створення і подання на розгляд експертної ради при Міністерстві культури та інформаційної політики України облікової картки щодо розширення ареалу бортництва в Україні, який нині представлений Рівненщиною і Житомирщиною. Зібрані під час реалізації проєкту матеріали можуть стати і основою досьє для номінування бортницької традиції до Репрезентативного списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.
Також Влада Литовченко ознайомила керівництво Вишгородської райдержадміністрації з проєктними планами на майбутнє. Зокрема, до реалізації готуються дві ініціативи: «Затоплені села: наслідки для людей» та «Чорнобиль: збереження й продовження традицій».
«Проєкт щодо «чорнобильської» тематики плануємо реалізувати уже цього літа, орієнтовно на початку серпня. Це новий напрямок для ВІКЗ з огляду на те, що у процесі децентралізації Чорнобильська зона увійшла до складу Вишгородського району. Реалізація проєкту планується у два етапи. Перший - презентація виставки фотоартів Somnia Disaster («Сонна катастрофа»), присвяченої 35-річчю аварії на ЧАЕС, у Вишгороді та Славутичі. Другий етап передбачає здійснення етнографічної дослідницької експедиції до зони відчуження, де нині живуть люди, з метою виявлення і фіксації елементів автентичної етнографічної спадщини Чорнобильського ареалу, та вивчення сучасного стану їх побутування. Оскільки носіїв таких елементів стає все менше, дуже важливо – встигнути зафіксувати давні традиції, пісні, колядки, казки тощо, аналогів яких може не бути в інших регіонах країни. Зібраний матеріал стане джерелом для подальшого дослідження, порівняльного аналізу етноспадщини», - поінформувала Влада Литовченко.
Тетяна Волотовська, переглянувши презентаційні матеріали реалізованих проєктів, і ознайомившись із планами ВІКЗ на майбутнє, зауважила: «У Вишгородському історико-культурному заповіднику здійснено величезну роботу, важливу для усієї Вишгородщини. Нові розробки також заслуговують на увагу і підтримку, оскільки вони спрямовані на збереження і розвиток культури краю, дадуть можливість жителям району, який нині діє в укрупненому форматі, глибше пізнати історію й етнографію Київського Полісся. Вишгородська райдержадміністрація зацікавлена у тому, щоб такі ініціативи успішно реалізувалися, і розширювали коло знань про минуле й сьогодення Вишгородщини. То ж можете розраховувати на нашу підтримку і сприяння у межах наших можливостей. Ми легкі на підйом».
Заступник голови райдержадміністрації і директор Вишгородського історико-культурного заповідника обговорили шляхи майбутньої співпраці, окреслили кроки, які потрібно здійснити для втілення напрацювань.
Також Влада Литовченко зауважила, що ВІКЗ постійно впроваджує нові формати роботи з населенням. Зокрема, запропонувала Вишгородській райдержадміністрації впровадити спільну ініціативу до Дня Незалежності України, у якій Музей давньоруського гончарства ВІКЗ може стати осередком етнографії та краєзнавства Вишгородського краю.