ЗАМОВИТИ ЕКСКУРСІЮ
Київська обл. м.Вишгород, вул. Шкільна 58.   



головна   /  НОВИНИ   /  Останній бій у в`язниці /

Останній бій у в`язниці


02.02.2023

Рівно 100 років тому, на території Лук'янівської в`язниці політичні вигнанці із Холодноярської організації повстали проти влади із спробою визволення.

Холодний Яр - славетне місце для всієї України. Він находиться майже у самому серці нашої Батьківщини, неподалік від її географічного центру. Холодний Яр- величезна система ярів, що простягається на 250 кілометрів. Водночас, Холодний Яр багатий не лише на мальовничі пейзажі, а й на яскраві сторінки із історії визвольної боротьби в Україні.

Холодний Яр – місце із неперервною історією. Ще в 1 тис.до н.е. тут будували свої укріплення скіфи. Значно пізніше, в 13 столітті – радував око відвідувачів Мотронинський монастир. Близько через 5 століть на цій території організувалась Холодноярська Січ. Ця територія багата на ліси стала на десятки років головною базою гайдамаків.

Саме навесні 1768 року із Холодного Яру почався національно-визвольний рух 1768-1769 років на Правобережній Україні – Коліївщина. Якраз на цій території, у Чигирині, була столиця гетьманської України за славних та видатних гетьманів Хмельницького та Виговського. Тут святили свої ножі гайдамаки. А у 1840-х роках тут побував навіть Тарас Шевченко, який згадує про Холодний Яр у поетичних творах “Гайдамаки” та “Холодний яр”  особливо трепетно. 

Уже на початку 20 ст. тут організовували повстанські загони УНР, які боролися із радянською владою. Через декілька років армія Холодноярської республіки, як частини УНР, налічувала близько 15 тисяч осіб.

Прикро, що більшовикам обманом все ж вдалося заманити у засідку отаманів Холодноярської республіки. Але навіть в таких життєво небезпечних умовах, у полоні, у Київській в`язниці, ватажки повстанської армії не здалися, а продовжували бій у стінах тюрми протягом чотирьох годин.

Рішенням Надзвичайної сесії Київського губернського революційного трибуналу холодноярці Ларіон Завгородній, Денис Гупало, Мефодій Голик-Залізняк, Трохим Компанієць, Василь Ткаченко, Костянтин Здобудь-Воля, Іван Ляшенко, Григорій Яковенко і Юрій Дробатковський засуджені до розстрілу, виконаного через тиждень у Лук'янівській в'язниці Києва. Леонід Мушкет отримав десять років позбавлення волі.

Повстанці Холодноярської армії воювали під чорним стягом, на якому майорів срібний напис: «Воля України або смерть». До того ж, саме цей стяг підняли на майдані під час Революції Гідності.

Сміливо можна сказати, що саме повстанці Холодноярської республіки були одним із прикладів патріотизму та непереборної жаги до волі для українців.