ЗАМОВИТИ ЕКСКУРСІЮ
Київська обл. м.Вишгород, вул. Шкільна 58.   



головна   /  НОВИНИ   /  Іноземні гості у Вишгородському історико-культурному заповіднику /

Іноземні гості у Вишгородському історико-культурному заповіднику


24.08.2018

Іноземні гості у Вишгородському історико-культурному заповіднику


23 серпня у Вишгородському історико-культурному заповіднику побувала делегація іноземних гостей – представників німецьких міст-побратимів Льорраха та Айхенау, а також італійського міста Будріо. Серед гостей – громадські діячі, представники мерій міст, і навіть бургомістр. Приїхавши для налагодження та поглиблення партнерських зв’язків напередодні важливої дати – Дня Незалежності України та 45-річчя утворення Вишгородського району, гості ознайомилися й з історико-культурною спадщиною краю.
Науковий співробітник ВІКЗ Вадим Перегуда (WadimJopek) провів цікаву екскурсію містом, під час якої розповів зарубіжним гостям про непересічну історію древнього Вишгорода, акцентував увагу на тих історичних моментах, які пов’язують наш край з німецькими територіями. А розповідь про знамениту історію Вишгородської Божої Матері продовжилась у храмі Вишгородської Богородиці, де знаходиться її список (копія). До речі, як зазначив настоятель церкви отець Тарас Валах, дві німецькі благодійні організації цій церкві дуже багато допомагають, зокрема, їхня підтримка була і під час її будівництва.
Ще одним місцем, де німецькі та італійські гості відкрили для себе непересічний Вишгородський край, став Музей давньоруського гончарства ВІКЗ. Директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко сердечно привітала гостей, зауважила, що ВІКЗ зберігає популяризує найкращі історико-культурні надбання, традиції краю і давньоруські ремесла. Запропонувала гостям ознайомитися з історією Київського Полісся, звернувши увагу на те, що саме у Вишгороді знаходиться найдавніший у Східній Європі гончарний горн ХІ ст.
Гості ознайомилися зі старовинними історичними та етнографічними експонатами, які зберігаються у Музеї давньоруського гончарства. Кожен з них – промовистий свідок своєї доби, починаючи від княжих часів. Також представники німецько-італійської делегації відвідали експозицію «Від бортництва – до вуликового бджільництва», яка вже стала однією з найпопулярніших у музеї. Завідувач експозиції Олексій Скоростецький (Олексій Теплий) після захоплюючої розповіді про історію медоборної справи пригостив екскурсантів медовим квасом.
А ще іноземні гості стали першими відвідувачами нової експозиції старовинних човнів – довбанок і плоскодонок, виготовлених у теслярських традиціях Київського Полісся. За словами завідувача Музею давньоруського гончарства Олександр Кочубей довбанки, вироблені до початку Другої Світової війни, унікальні ще й тим, що дивом збереглися: під час формування Дніпра у 1943 році їх було конфісковано у власників, або наказано знищити, аби плавзасоби не зміг використати ворог.
Також у рамках цього візиту заслужений художник України Генрі Ягодкін і його донька Тетяна Ягодкіна презентували виставку «Вишгород. Перехрестя часів», офіційне відкриття якої відбудеться пізніше. «Тут представлено живопис. Він окреслює три напрями. Перший напрямок – пейзажі, присвячені Вишгороду, давньоруському місту , який був форпостом Київської Русі у Х столітті. Ви на картинах бачите гори, пагорби, складні рельєфи, притаманні цій місцевості. Друга тема – це гончарство, вироби з глини. Це є частина побуту українців. І третя тема – це історія, історико-символічні картини, присвячені історичним персонажам цієї землі. Це наші княгині і князі», – зауважив Генрі Ягодкін.
До речі, напередодні візиту іноземної делегації у Вишгородського історико-культурного заповідника також склались стосунки з однією з німецьких фірм – «Реммерс-Україна», яка є провідною у сфері реставрації будівництва з дерева. Фірма безкоштовно надала матеріали для консервації раритетних експонатів, а провідний консультант з опорядження деревини Юрій Трушківський провів навчання для фахівців ВІКЗ – як правильно проводити ці роботи. «Нам важливо не просто демонструвати унікальні експонати, а й їх реконструювати і реставрувати – для ефективного збереження», – зауважила Влада Литовченко, представляючи директора і куратора Східної Європи компанії «Реммерс-Україна» Михайла Лопатіна. Він зазначив: «Для нас велика радість – підтримувати цей музей». Адже збереження безцінних ілюстрацій історії краю – це дуже важливо.
Гостям усе було цікаво, і це було видно з їхнього настрою, з їхніх емоцій.
Представник Вишгородської міськради Олена Глава зауважила, що Вишгород з містом Айхенау єднають давні партнерські стосунки, зокрема, у сферах дитячих обмінів і енергозбереження. А з Льоррахом і Будріо співпраця тільки налагоджується. Пані Олена поділилася історією, яку розповів один з гостей – італієць пан Мауріціо. Зокрема, про те, що в Італії домінують проросійські настрої. Навіть побутують думки, що в Україні – не націоналісти, а нацисти. «І коли пан Мауріціо отримав запрошення побувати в Україні, то його община трохи критикувала це його рішення. Він же наполіг на своєму, сказав, що йому цікаво все побачити самому. І от – і нічого нацистського він не побачив. І зараз він у захопленні».
Сподіваємось, що пан Мауріціо донесе свої враження про Вишгород, про Київщину, про Україну до своїх співвітчизників і їхні думки також зміняться. А можливо, і вони забажають відвідати Україну.
Фото: Ольга Думанська
Текст: Інна Косянчук